Krzem

UWAGA! Dokonując rejestracji każdy produkt prezentowany w tym serwisie możesz kupić ze zniżką w cenie producenta.

„Żadna materia żywa, żaden organizm nie może egzystować bez związków krzemu”
Michaił Grigorjewicz Woronkow

Ponad 100 lat temu Ludwik Pasteur określił znaczenie kwasu krzemowego, jako substancji odgrywającej podstawową rolę w terapeutyce. Jego intuicja wyprzedziła na dziesiątki lat najnowsze badania, jakie zostały wykonane w latach siedemdziesiątych XX w. na Uniwersytecie w Kolumbii w USA, które wykazały, że krzem ma ważne znaczenie życiowe dla wszystkich organizmów. W tym samym czasie prowadzono rozległe badania w ZSRR w Ośrodku Badawczym Związków Krzemu. Kierownik Ośrodka, Michaił Grigorjewicz Woronkow, stwierdził, że “żadna materia żywa, żaden organizm nie może egzystować bez związków krzemu”.

Na świecie do dnia dzisiejszego wykonano około 6000 – 7000 prac badawczych w tej dziedzinie. Krzem jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków w przyrodzie. Stężenie krzemu w skorupie ziemskiej wynosi 27,6% – jest drugim z kolei po tlenie najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem. W organizmie ludzkim znajduje się około 0,0068% krzemu, a ilość jego maleje z wiekiem. Najwięcej krzemu jest w aorcie, kościach i macicy. Ludzie chorzy na cukrzyce mają obniżony poziom krzemu. Krzem zabezpiecza wyspy trzustkowe przed samouszkodzeniem, jeśli jego poziom jest dostateczny. Janusz Wiśniewski w pracy pt. “Rola krzemu i siarki w chorobach tkanki łącznej” omówił obszernie rolę krzemu w organizmie człowieka.

Działanie krzemu na organizm: poprawia kondycję tkanki łącznej, wzmacnia zdolność obronną organizmu przeciw zakażeniom, zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się całego organizmu człowieka, usuwa podrażnienia i stany zapalne na skórze, poprawia wygląd skóry, zapobiega przedwczesnemu zwiotczeniu skóry, usuwa stany zapalne w żołądku i pęcherzu moczowym, usuwa ból w pasie spowodowany niedoborem Kwasu Krzemowego, ogranicza wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost –  na efekt pięknych włosów, zwiększa wytrzymałość paznokci i wpływa na ich wzrost, przyspiesza gojenie się ran, szybko usuwa stany zapalne, aktywizuje proces tworzenia się nowej tkanki, przy oparzeniach przynosząc natychmiastową pomoc, działa ochładzająco szczególnie w stanach zapalnych, przy podrażnieniach od ukąszeń przez owady łagodzi stany zapalne, w jamie ustnej przyspiesza znacznie gojenie, łagodzi ból, przeciwdziała krwawieniu dziąseł, w stanach katarowych hamuje wysięk z nosa, zmienia środowisko uniemożliwiając rozwój infekcji wywołującej katar. Krzem stanowi ważną pomoc w długotrwałym leczeniu wszystkich chorób. Jest w algach: Palmaria Palmate.