Iryd

UWAGA! Dokonując rejestracji każdy produkt prezentowany w tym serwisie możesz kupić ze zniżką w cenie producenta.

Aktywowany światłem iryd celuje w komórki rakowe

Innowacyjne podejście do terapii raka opiera się na irydzie, który może, po aktywacji światłem, niszczyć komórki nowotworowe.

Iryd, jako metal przejściowy i niezwykłych właściwościach, tzw. nadprzewodnik. (Ir, łac. iridium) to pierwiastek chemiczny, Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa iris oznaczającego tęczę. Iryd jest, bowiem metalem często znajdowanym w obiektach kosmicznych, natomiast jego naturalna zawartość w skorupie ziemskiej jest bardzo niska. Odkryty w 1803 r. przez Smithsona Tennanta.

Kolejne, naukowcy udowadniają, iż cząstki modyfikowane irydem mogą powodować niszczenie komórek nowotworowych (po aktywacji wiązką promieni świetlnych). Badacze z University of Warwick w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie opisano w czasopiśmie Angewandte Chemie International Edition, którego wyniki sugerują, że zastosowanie terapii fotodynamicznej (wykorzystującej cząstki światła do aktywacji określonych związków chemicznych), może być skuteczną metodą w walce z nowotworami.

Specjaliści z University of Warwick wyjaśnili, że iryd związany z albuminą – która jest białkiem obecnym we krwi – może selektywnie “włączać” utleniające się związki w jądrze komórek nowotworowych. Związki te powodują samodestrukcję komórki rakowej.

Zespół naukowców zaprojektował specjalną “powłokę”, która umożliwiła irydowi “połączenie” się z albuminą (rozpuszczalne białka). Struktura taka działa, jako skuteczny fotosensybilizatorzwiązek chemiczny mający zdolność pochłaniania energii promieniowania świetlnego i przekazywania jej substancjom biorącym udział w reakcjach fotochemicznych. Taka “broń” celuje w atomy tlenu w komórkach nowotworowych.

Współautor badania, prof. Peter Sadler. twierdzi, że jest to zdumiewające, iż duże białko może przeniknąć do komórek nowotworowych wraz z irydem, prowadząc do zniszczenia komórek nowotworowych w wyniku aktywacji cząstek zawierających metal światłem widzialnym.  

W nowym podejściu albumina pomaga dostarczyć związek irydu bezpośrednio do jądra komórek rakowych. W odpowiednim momencie naukowcy aktywują związek w wyniku jego ekspozycji na światło. Naukowcom udało się śledzić wszystkie te zmiany w czasie rzeczywistym za pomocą mikroskopu, ponieważ połączone iryd i albumina stały się fosforyzujące, przez co ich droga jest łatwa do zaobserwowania.

Prof. Peter Sadler zapewnia,  że o ile technologia ta zostanie wykorzystana w warunkach klinicznych, może być skuteczna w walce z opornymi na leczenie rodzajami raka, eliminując przy tym skutki uboczne chemioterapii.

Współautorka badań Cinzia Imberti uważa, że jest to  fascynujące, w jaki sposób albumina może dostarczyć fotosensybilizator do jądra komórek rakowych.

Uczeni piszą, że kombinacja irydu i albuminy wykazuje długi czas trwania fosforescencji, a proces jest skuteczny wobec szeregu linii komórek rakowych.

Imberti stwierdza również, że naukowcy są w stanie w szybkim tempie rozwinąć ten obiecujący związek. Jego zespół jest nie tylko wyjątkowo multidyscyplinarny – jak twierdzi – Ma biologów, chemików i farmaceutów, młodych naukowców z Chin, Indii i Włoch, wspieranych przez Royal Society Newton and Sir Henry Wellcome Fellowships.

Następnym krokiem dla zespołu będzie przeprowadzenie przedklinicznych badań nowego związku – w celu dalszej oceny jego bezpieczeństwa i skuteczności w leczeniu różnych rodzajów raka.